Czy warto zatrudniać projektanta wnętrz?

Ostatnio na jednym z for internetowych natknęłam się na post, w którym padło pytanie: “Czy warto płacić projektantowi? Czy nie lepiej zainwestować w lepsze materiały lub droższe ekipy?” Myślę, że wiele osób ma podobną wątpliwość, dlatego sama chętnie poruszę ten temat.

Uprzedzę, że odpowiedź na pytanie: “Czy w każdym przypadku warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz?” nie jest jednoznaczna…

Czy korzystanie z usług architekta wnętrz jest dla każdego?

building, architect, apartment-6848037.jpg
Być może Was zaskoczę, ale uważam, że… nie jest to usługa dla każdego. Przede wszystkim dla niektórych projektowanie własnego M będzie zwyczajnie przyjemnością i nie będą chcieli oddać tego zadania innej osobie. Jeśli do tego dysponują dodatkowym czasem, wiedzą dokładnie, jaki chcą osiągnąć efekt i co najważniejsze: W JAKI SPOSÓB ten efekt uzyskać – to świetnie! Wprawdzie wiele osób, które zdecydowały się na samodzielny projekt – po fakcie tej decyzji żałuje, ale część pewnie powtórzyłoby to doświadczenie ponownie.

Usługa projektowania wnętrz jest nadal poniekąd usługą luksusową. I nie chodzi tutaj tylko o fakt, że nie każdego będzie na tę usługę stać, ale też o wyjątkowość, wysoki komfort i estetykę. Żeby nie było – nie mówię o tym, że samodzielnie projektując własne M nie osiągniemy estetycznego i wyjątkowego wnętrza. Każdy z nas ma inne poczucie estetyki, ale i różne priorytety. 

Tymi priorytetami, które przemawiają na korzyść profesjonalnej usługi projektowej mogą być:

  • komfort, ponieważ nie musimy sami znać się na materiałach czy technologiach, a także np. decydować, który odcień bieli będzie lepszy do warunków panujących w naszym lokum,
  • czas, który zamiast na przeglądanie i porównywanie dostępnych płytek, blatów i tkanin możemy przeznaczyć na przyjemności… albo pracę, czy obowiązki,
  • efekt, który możemy zobaczyć wcześniej, dzięki profesjonalnym wizualizacjom – dzięki temu też upewnimy się, że wszystkie pomysły razem zebrane będą dobrze wyglądały (lub wręcz przeciwnie, jednak to pozwoli nam w odpowiednim czasie pewne elementy skorygować, a tym samym nie „wtopimy” naszych pieniędzy),
  • wyjątkowość, ponieważ dobry projektant wnętrz będzie starał się poznać nasze potrzeby i do nich dopasuje projekt wnętrza,
  • wsparcie i wiedzę osoby, która wnętrzami zajmuje się na co dzień – dzięki temu unikniemy wpadek, które mogą zdarzyć się niedoświadczonym osobom.

Oczywiście nie dla każdego wyżej wspomniane wartości będą miały znaczenie, tak jak nie każdego przeraża wybór i mnogość dostępnych rozwiązań. Niektórzy od razu wiedzą jak chcieliby mieszkać i potrafią sobie wszystko wyobrazić, a później ten efekt uzyskać. 

Projektant wnętrz – niepotrzebny wydatek czy oszczędność?

I jeszcze jedna kwestia – czy można zaoszczędzić przy pomocy projektanta wnętrz? A może to niepotrzebny i spory wydatek?

Powyżej wspomniałam już, że to oszczędność czasu, a jak powiedział Jim Rohn: “Czas ma większą wartość niż pieniądze. Możesz zdobyć więcej pieniędzy, ale nie możesz zyskać więcej czasu.”. O jakiej ilości czasu mowa? Można przyjąć, że dla architekta wnętrz czas potrzebny na projekt 70-cio metrowego mieszkania to zwykle 100-500 godzin (czasem też więcej). Ile zatem czasu może zająć to przeciętnemu Kowalskiemu – nie mam pojęcia.

Zyski mogą być także bardziej namacalne. Często projektanci współpracują z producentami i dystrybutorami, dzięki czemu są w stanie dla nich zdobyć korzystne zniżki. Oprócz tego, dzięki pomocy profesjonalisty można uniknąć (lub przynajmniej zminimalizować) ilość błędów, które mogą zostać popełnione w całym procesie planowania i urządzania wnętrz. A błędy te potrafią być kosztowne – w końcu zakup własnej nieruchomości to niemały wydatek. 

money, bills, calculator-256305.jpg

Dla przykładu – średnie ceny mieszkań w Krakowie aktualnie wynoszą ok 10 tys. za metr (stan deweloperski). Załóżmy, że kupujemy w tym mieście przeciętnej wielkości M2 i wydajemy na nie wobec tego ponad 500 tys. zł. Ile wydamy na projekt wnętrza? Zależnie od biura projektowego i zakresu projektu (czy jest to projekt kompleksowy, koncepcyjny, czy z nadzorem) – może to wynieść ok 1-3% ceny zakupu mieszkania od dewelopera (więcej na ten temat pisałam tutaj: Ile kosztuje projekt wnętrz?). Do kosztów, które nas czekają należy jeszcze doliczyć wykończenie mieszkania. Przypuśćmy, że chcemy wykończyć mieszkanie w średnim standardzie – zatrudniamy ekipę i wybieramy dobre, trwałe materiały (ale też niestety bez szaleństw) – powinniśmy zatem liczyć się z wydatkiem około 3 tys. zł za metr (choć ceny aktualnie bardzo mocno szaleją i kosztorysy niestety bardzo szybko się dezaktualizują). 

Podsumujmy zatem powyższe wydatki: mieszkanie oraz jego wykończenie to około 650-700 tys. zł. Czy przy tym koszcie projekt tego mieszkania wynoszący – załóżmy 8-10 tys. zł to dużo? Każdy pewnie odpowie sobie na to pytanie inaczej. Jednak przy tak dużej inwestycji, jaką jest zakup lub budowa własnego M, może warto skorzystać z pomocy profesjonalisty?

Po co zatrudniać projektanta wnętrz, skoro poszczególne projekty dostanę np. od stolarza czy elektryka?

No dobrze, może faktycznie po przekalkulowaniu projekt wnętrza to nie jest taki wielki wydatek, ale… Czy nie lepiej wydać pieniądze na lepszy blat lub podłogę, zamiast na honorarium projektanta? Przecież zabudowę meblową w kuchni zaprojektuje stolarz, schody i balustrady – ślusarz, a elektryk rozplanuje gniazdka i oświetlenie. I takie też wątpliwości wyraził wspomniany we wstępie użytkownik forum. 

Oczywiście – nie sposób nie zgodzić się z tym, że każdy ze wspomnianych fachowców może stworzyć projekt swoich „dzieł”. Stolarz może i zaprojektuje kuchnię – tylko, że… kuchnia to nie sama zabudowa meblowa! To także wszystkie przyłącza, podłoga, oświetlenie (ogólne, robocze, dekoracyjne), wykończenie ścian… Idąc dalej – kuchnie coraz częściej mamy otwarte na salon. I choćby nie wiem jak doskonale dobrane zostały wszystkie materiały zabudowy meblowej, to nie możemy mieć pewności, czy jej efekt nie zostanie zepsuty „złym” oświetleniem, gniazdkiem w niewłaściwym miejscu czy niedopasowanym odcieniem podłogi… lub drzwi, stolarki okiennej, stołu w jadalni, odcieniem płytek, lamp, schodów, ścian i tak dalej… Nie mówiąc już o tym, że najbardziej harmonijne wnętrza to te, gdzie mamy spójność w wielu pomieszczeniach. Kto zatem zbierze to wszystko w całość? Stolarz? Mimo jego najszczerszych chęci czy wysmakowanego zmysłu estetycznego (oby!), może zwyczajnie nie mieć pojęcia, że inne elementy, które zostały już wybrane i zamówione do kuchni – będą się „gryzły” z odcieniem frontów.

electrician, electric, electricity-1080590.jpg
Na perfekcyjną całość składają się perfekcyjnie dobrane elementy. Być może sami widzieliście już takie wnętrza, gdzie piękne nowe drzwi wyglądają na stare i pożółknięte na tle ściany? Albo fronty mebli przybrały jakiś dziwny zielonkawy odcień, a przecież nie dostrzegliśmy go przy ich wyborze w studiu meblowym… Marzył nam się piękny, drogi blat granitowy, który po zamontowaniu przez kamieniarza niestety okazał się jakoś… nie pasować, przytłaczać? Dlatego warto mieć świadomość, że wszystkie elementy – niezależnie od tego, jak fantastycznie wyglądają osobno – mogą już zestawione razem nie wyglądać dobrze.

Czy warto korzystać z usług projektanta wnętrz - wnioski

Reasumując – jeśli należysz do grupy szczęśliwców, którzy mają wyobraźnię przestrzenną, a do tego wiesz, że samodzielnie podołasz projektowaniu swojego mieszkania, masz wiedzę na ten temat i czas – najpewniej nie ma sensu zatrudniać projektanta. Nie każdy też czuje taką potrzebę i nie dla każdego wygląd i funkcjonalność domu czy mieszkania jest priorytetem. 

Czasem też obawiamy się, że projekt wnętrza będzie dużym wydatkiem. Jednak w naszych domach spędzamy sporą ilość czasu, niekiedy wkładając w nie inwestycje swojego życia i czasem ta pozorna oszczędność może nie być warta poświęconego czasu i energii na samodzielne projektowanie. Widziałam już dużo wnętrz – tych urządzonych samodzielnie przez właścicieli, którzy… już od początku nie byli z efektu zadowoleni i zastanawiali się: co zmienić, bo coś tutaj zwyczajnie… “nie gra”! Wydali sporo pieniędzy na dane elementy wnętrza, ale efekt jest nijaki, dlatego potrzebują dalszych zmian – choć każdy element wnętrza osobno jest OK. Takich sytuacji oczywiście można było uniknąć – zamawiając projekt i weryfikując swoje wyobrażenia na wizualizacjach lub przynajmniej podczas konsultacji projektowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda współpraca z projektantem  – przeczytaj, jakie są etapy projektu wnętrz.