Ile kosztuje projekt wnętrz?

Usługi projektowe cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem, dlatego nie dziwi popularność zapytania „Jaka jest cena projektu wnętrz?”. Osoby oczekujące łatwej i szybkiej odpowiedzi niestety muszę rozczarować – to zależy. Projekt wnętrz to usługa o bardzo indywidualnym charakterze – można wręcz powiedzieć: szyta na miarę. I tak jak z uszyciem na miarę garnituru czy sukienki – ciężko podać jedną cenę, nie znając wszystkich szczegółów. 

Posługując się dalej analogią projektowania wnętrz do szycia sukienki… Przecież nie bez znaczenia jest materiał (i jego ilość, jaka będzie użyta), umiejętności i prestiż krawca, skomplikowanie i ilość zdobnych detali w projekcie, lokalizacja pracowni, narzędzie i technologia szycia oraz wiele innych. Ile zatem kosztuje ta szyta na miarę usługa? Czy zatrudnienie architekta wnętrz może przynieść oszczędności, a może to zbędny wydatek? Czy ceny projektów wnętrz są różne w zależności od miast? Jak można nieco obniżyć cenę projektu wnętrza? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części.

Czy warto skorzystać z usługi projektowania wnętrz?

money, home, coin-2724248.jpg

Projekt wnętrza nie jest usługą, bez której nie można się obejść – przecież każdy swoje wnętrze może zaaranżować sam. Jeśli jednak zależy nam na świetnym efekcie wizualnym, optymalnym wykorzystaniu przestrzeni czy nieszablonowych rozwiązaniach – warto zatrudnić do tego profesjonalistę. Także z powodów finansowych, bowiem dzięki projektantowi wnętrz można sporo zaoszczędzić! Być może zapytasz: ale jak to, na czym mogę zyskać, płacąc za projekt wnętrza?

Po pierwsze: czas to pieniądz. I może jest to wyświechtany slogan, ale czy wiesz, ile godzin może trwać wykonanie projektu wnętrza? I znów tutaj ciężko podać jedną liczbę godzin, ponieważ zależy ona m.in. od zakresu i skomplikowania projektu. Jednak przyjmuje się, że ten czas dla średniej wielkości mieszkania lub niewielkiego domu wynosi od 70 do 400 godzin. To dla Ciebie dużo, czy mało? Dopowiem, że mowa tutaj o czasie wykonania projektu przez profesjonalnego architekta wnętrz, a górna podana granica nie jest maksymalnym czasem, jaki może to zająć.

Po drugie: błędy kosztują. Niestety, przy aranżacji wnętrz można popełnić ich dużo, jednak przed kosztownymi pomyłkami może Cię uchronić zatrudnienie profesjonalisty. Dodatkowo, doświadczeni projektanci wnętrz – w przypadku potrzeby poszukiwania oszczędności – wiedzą, na czym można zaoszczędzić. Często dzięki swoim kontaktom i sprawdzonym dostawcom mogą dla Ciebie wynegocjować spore zniżki na materiały budowlane czy meble.

I w końcu… Czy wiesz, że średni koszt zaprojektowania wnętrza to około 1-3% ceny zakupu nieruchomości? Czy ta wartość to dużo, biorąc pod uwagę wszystkie korzyści płynące ze skorzystania z pomocy specjalisty?

Cennik projektu wnętrz a ostateczny koszt projektu

Może zatem określenie szacunkowych kwot wcale nie jest takie trudne i fakt, że „Cennik projektu wnętrz” nie jest jawny na stronach wielu projektantów wynika z ich wyrachowania? 😉

Lub inna sytuacja – czasem zdarza się, że projektanci na swoich stronach podają stawki za metr kwadratowy projektu mieszkania.  jednak po wysłaniu zapytania okazuje się, że otrzymujemy wyższą wycenę, niż sami kalkulowaliśmy na podstawie cennika. Dlaczego? Warto zwrócić uwagę, że prawie zawsze podana jest informacja, że stawki są orientacyjne, albo przed podaną ceną jest dopisek „od”. Jak zatem wyceniany jest ostateczny koszt projektu?

Od czego zależą ceny projektów wnętrz?

Ceny projektu wnętrz są zależne od kilku kluczowych czynników.

Po pierwsze: charakterystyka nieruchomości. Na nią składają się takie rzeczy jak:

  • metraż domu lub mieszkania,
  • ilość znajdujących się w nim pomieszczeń i ich rodzaj,
  • styl, w jakich chcemy urządzić mieszkanie,
  • stan nieruchomości (a więc to, czy na przykład jest to mieszkanie od dewelopera, czy do gruntownego remontu).

Przyjęło się przekonanie, że im większa powierzchnia projektowanego wnętrza, tym taniej w przeliczeniu za metr. Należy jednak wiedzieć, że ilość pomieszczeń i ich skomplikowanie ma tu spore znaczenie. Niektóre pomieszczenia wymagają większego nakładu pracy, zatem na przykład koszt projektu łazienki czy kuchni będzie większy. Tym samym koszt projektu 150 metrowego domu z trzema łazienkami może być wyższy, niż domu o takim samum metrażu, ale z dwoma łazienkami. Odrębną kwestią jest jeszcze cena projektu pojedynczych pomieszczeń.

Niektórzy projektanci wycenę projektu wnętrza uzależniają od jego stylu. Różne style cechują się innym poziomem detalu i skomplikowania, dlatego czas, który trzeba im poświęcić – różni się. Niekiedy wpływ może mieć także charakterystyka nieruchomości – jej stan lub na przykład niestandardowa kubatura pomieszczeń.

Po drugie: zakres projektu. Koszt projektu mieszkania będzie inny na przykład przy koncepcji, a inny przy realizacji pod klucz. Warto wziąć pod uwagę, że ten ostatni oznacza czynny udział architekta w pracach remontowych. Ze względu na większą ilość czasu poświęcaną na taki projekt, cennik projektanta wnętrz w takim przypadku jest wyższy.

Warto także zwrócić uwagę, że nie zawsze zakresy projektowe u architektów wnętrz są takie same, nawet jeśli mają taką samą nazwę! Zakres moich projektów możesz sprawdzić w zakładce Oferta.

Po trzecie: ukryte koszty. I celowo używam tutaj tego przewrotnego sformułowania, ponieważ chcę zwrócić uwagę na czynniki, na które mało kto zwraca uwagę. Są to koszty prowadzenia pracowni projektowej, takie jak:

  • Oprogramowanie do modelowania i wizualizacji. Nierzadko opłacamy także różne programy do obróbki zdjęć i grafiki.
  • Szkolenia, wiedza, ciągły rozwój. Dobry projektant wnętrz musi posiadać rozległą wiedzę w wielu tematach, dodatkowo nadążając za trendami i różnymi „nowinkami” – w końcu na rynku ciągle pojawiają się nowe technologie czy coraz lepsze materiały, które stosowane są w naszych wnętrzach.
  • Narzędzia pracy – rozpoczynając od komputera (który – nie zagłębiając się w szczegóły – musi mieć bardzo wysokie parametry, aby tworzyć skomplikowane modele Waszych wnętrz, a następnie renderować wizualizacje) na narzędziach pomiarowych (niezbędnych w tej „terenowej” części naszej pracy – przy nadzorach, czy inwentaryzacji) kończąc. Przy okazji tego punktu warto wspomnieć też o różnych wzornikach i próbnikach, które często kupujemy z własnych środków, aby pokazywać klientom wybrane odcienie farb czy wybarwienia i struktury deski podłogowej.
  • I wiele, wiele innych – na przykład tych związanych z prowadzeniem legalnej działalności i obsługą firmy, zatrudnianiem pracowników, dojazdami do Klientów, czy wynajmem bura.

Podsumowując, cena projektu wnętrz zależy od wielu różnych czynników, mających wpływ na liczbę godzin poświęconych na wykonanie projektu. Aby stworzyć wycenę przeważnie potrzebujemy rzutu nieruchomości, a także innych uzupełniających informacji, które konieczne są do oszacowania czasu potrzebnego na wykonanie danego projektu.

Kraków - cena projektu wnętrz

Czy koszty projektów wnętrz mogą się różnić, w zależności od danego regionu? Oczywiście. Ceny projektów wnętrz w Krakowie nie odbiegają jednak znacząco od tych we Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu czy innych większych miastach. Warszawa jednak pod tym kątem jest nieco droższa niż Kraków. Cena projektu wnętrza w mniejszych miejscowościach wypada najkorzystniej. Podobnie jest w przypadku projektów realizowanych zdalnie – cena projektu online jest znacznie niższa, ze względu na minimalizację niektórych kosztów. Projekt online może być zatem odpowiedzią na potrzebę obniżenia ceny projektu, a czy są jeszcze inne sposoby na jej obniżenie?

Cena projektu mieszkania - jak ją obniżyć?

Mam nadzieję, że masz świadomość, że cena projektu wnętrz nigdy nie powinna być czynnikiem decydującym o wyborze danego projektanta. Niska cena bardzo często idzie w parze z niską jakością i niedopracowaniem szczegółów, które wyjdą już na etapie realizacji projektu. Dlatego uważam, że jeśli zależy nam na świetnym efekcie – nie powinniśmy kierować się z pozoru okazyjną ceną. Czy zatem nie istnieją żadne kompromisy, pozwalające na obniżenie ceny projektu wnętrza?

  • Duże biura projektowe często mają wyższe ceny, niż niewielkie pracownie. Piękne biuro w ścisłym centrum miasta niewątpliwe wpływa na prestiż, ale będzie miało odzwierciedlenie w koszcie projektu. Niewielkie pracownie projektowe nie ustępują jakością w porównaniu z większymi firmami, ale często mają niższe koszty, więc będą bardziej konkurencyjne cenowo.
  • Cena projektu wnętrz on-line w wielu przypadkach będzie nieco niższa. Jeśli nie zależy Ci na korzyściach wynikających z osobistego kontaktu z projektantem – może jest to opcja godna rozważenia?
  • Poszukiwanie projektanta wnętrz z odpowiednio dużym wyprzedzeniem czasowym też jest świetnym sposobem na oszczędność. Za projekty „na już” często projektanci mogą liczyć wyższą stawkę, ponieważ wiąże się to z dodatkowymi obciążeniami (czasem nadgodzinami). Warto wspomnieć, że tym sposobem można obniżyć także koszt realizacji projektu, ponieważ na wczesnym etapie budowy realizacja pewnych rozwiązań jest najtańsza (np. zmiany instalacji). 
  • Zmniejszając zakres projektu także istotnie można wpłynąć na obniżenie jego ceny. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że dużą część zadań będziemy musieli wykonać samodzielnie. Dodatkowo, jeśli zamiast projektu z pełną dokumentacją techniczną (projekt kompleksowy) zdecydujemy się jedynie na projekt koncepcyjny, to musimy mieć świadomość, że wykonawcy mogą nie zrealizować projektu w 100% tak, jak byśmy chcieli i jak zaplanował to projektant.

Wiele osób z perspektywy czasu bardzo pozytywnie ocenia fakt, że skorzystało z pomocy projektanta wnętrz. Dobrze zaprojektowanie mieszkanie lub dom zyskuje na wartości. Jest to dobra inwestycja, szczególnie w odniesieniu do kosztu zakupu mieszkania, a docelowo także jego wykończenia.