Urban forest – dom w stylu soft-loft z akcentami leśnymi

Projektowane wnętrze: dom
Metraż: 100 m2
Lokalizacja: Myślenice
Rok: 2021

Całość wnętrza utrzymana jest w neutralnych odcieniach – biele, antracyt, czerń, brązy (w postaci drewna) i szarości. Jako dodatek: zieleń. Klientce zależało, żeby wnętrze nawiązywało zarówno do soft-loftu ale i miało „leśny klimat”. Jest też trochę kontrastów i motywów geometrycznych – prostokątnych, loftowych ram.

Jednym z głównych założeń było: „ma się dużo dziać, ale stonowanie”… 🙂

Wiatrołap i hol

W wiatrołapie znalazła się zabudowa z niewielką szafką, siedziskiem oraz otwartymi wieszakami i miejscem na odłożenie butów. W domu przewidziano dużą garderobę na odzież wierzchnią i obuwie, więc nie było konieczności zabudowywania wiatrołapu dużą szafą, która zabrałaby sporo przestrzeni.

Wiatrołap, aby spełniał swoją funkcję bariery termicznej, został oddzielony szklanymi loftowymi drzwiami w czarnej ramie. Drzwi są składane i nie zajmują wiele miejsca – jest to dobre rozwiązanie dla ceniących sobie przestrzeń.

Jedna część holu jest otwarta na salon, natomiast druga prowadzi do wielu miejsc – piwnicy, gabinetu, łazienki oraz części zamkniętej z garderobą. Zastosowane drzwi mają ukrytą ościeżnicę, dzięki temu bardzo dyskretnie wyglądają od strony korytarza. Jedna część pokryta została białą tapetą w czarny wzór drzew, dzięki temu też nieco „ukrywa” niektóre drzwi.

Wysoki salon

Salon jest kwintesencją specyficznego połączenia loftu i lasu. Mamy tutaj otwartą przestrzeń z dużą ilością przeszkleń i metalowymi dodatkami. Postawiłam na wyeksponowanie jednej ze ścian – wykonanej z betonu, inne zostały pomalowane na kolor antracytowy.  Z kolei drewno ociepla całość a w połączeniu z ogrodem wertykalnym mamy namiastkę natury we wnętrzu. Wysoki strop został podkreślony drewnem.

Ściana z telewizorem została tak zaprojektowana, by łagodnie przechodzić w zabudowę kuchenną – w końcu aneks kuchenny jest tutaj integralną częścią salonu.

Kuchnia częściowo ukryta jest za wysokim barkiem – dzięki temu siedząc w salonie nie widzimy całego kuchennego „chaosu” towarzyszącemu przygotowywaniu posiłków.

Kuchnia ze spiżarnią

Część kuchni stanowi wysoka zabudowa z ukrytym wejściem do spiżarni. Mamy też sporą ilość blatu – łącznie z półwyspem zwieńczonym barkiem. Układ kuchni, a dokładniej tzw. „trójkąt roboczy” został dopasowany do preferencji Klientów.

Łazienki

W domu znajdują się dwie łazienki – po jednej na każdej z kondygnacji. Aby sprostać wszystkim wymaganiom, układy obydwu łazienek zostały mocno zmienione względem proponowanych przez architekta budynku.

W łazience na parterze znalazło się miejsce na wannę wolnostojącą. Umywalka i toaleta zostały zamienione miejscami – dzięki temu WC nie będzie pierwszą rzeczą, którą zobaczymy po wejściu i idealnie wkomponowało się we wnękę, razem z zabudową meblową z dużą ilością miejsca na przechowywanie.

W powiększonej łazience na poddaszu znalazło się miejsce na duży prysznic, toaletę z bidettą, dwie umywalki oraz pralkę i suszarkę w zabudowie.

Hol pomiędzy domem i garażem

Na parterze znalazł się jeszcze dodatkowy zamknięty hol. To pomieszczenie oddziela od domu zarówno garaż, jak i garderobę. Wyposażenie zatem jest dość minimalistyczne – kompozycja z luster oraz ram. Ramy te pełnią funkcję okazjonalnego wieszaka, na którym możemy powiesić np. zestaw ubrań dla dziecka na następny dzień.

Klatka schodowa oraz hol na piętrze

Klatka schodowa zawiera kontynuację tapety znajdującej się na jednej ze ścian holu, a także jeden, dość zaskakujący element… Jako, że Inwestor jest myśliwym, musiało znaleźć się miejsce na wyeksponowanie trofeów. Poroża jednak zestawione są w kompozycji z innymi elementami, nawiązującymi do motywu leśnego.

Na korytarzu na piętrze przewidziane zostało miejsce na rośliny doniczkowe hodowane przez Inwestorkę. Na jednej ze ścian znajduje się tez kompozycja z delikatnym oświetleniem, które można zostawić włączone w nocy.

Sypialnia główna z garderobą

W sypialni znajduje się duże, loftowe przeszklenie z widokiem na salon i naprzeciw niego ustawione zostało łóżko. Zagłówek łóżka stanowią panele tapicerowane. Za zielonymi drzwiami przesuwnymi znajduje się garderoba. Klientom zależało też na TV ustawionym na wprost łóżka.

Drewno zastosowane na stropie łączy całość przestrzeni z wysokim sufitem.