Projekt wnętrza
Jak wygląda proces tworzenia projektu wnętrz?
Jak powstają projekty wnętrz?
Projektowanie i aranżacja wnętrz to proces bardzo złożony i czasochłonny. Podzielenie go na etapy sprzyja uporządkowaniu prac, a także terminowości oraz utrzymaniu wysokiej jakości usługi. Dzięki konsultacjom przeprowadzanym na bieżąco przy każdym z etapów, masz możliwość przedyskutowania każdego z zastosowanych rozwiązań i upewnienia się, co do słuszności dokonanych wyborów. W razie potrzeb masz także możliwość wniesienia korekt (2 serie – zarówno przy układzie funkcjonalnym jak i w wizualizacjach).
Zbieranie danych i ich analiza
Gdy już ustalone zostaną wszelkie warunki współpracy potwierdzone podpisaniem umowy, przechodzimy do omówienia wytycznych projektowych. Zanim przystąpię do pracy twórczej, muszę poznać Twoje preferencje, dlatego przeprowadzam dokładne rozpoznanie potrzeb. Przesyłam do wypełnienia obszerną ankietę, która porusza wiele aspektów – od budżetu, preferowanego stylu i kolorystyki, aż po hobby i styl życia, czy elementy z poprzednich miejsc zamieszkania, które świetnie się sprawdziły i chcesz je zastosować ponownie (lub wręcz przeciwnie – nie sprawdziły się i trzeba będzie ich unikać w nowym wnętrzu). Pytam też o inspiracje – najczęściej w formie zdjęć. Ten etap bywa bardzo angażujący, ale jest bardzo istotny – dzięki niemu jestem w stanie stworzyć projekt wnętrza dopasowany idealnie do potrzeb i wyobrażeń jego przyszłych mieszkańców.
W wariancie „KOMPLEKSOWY+” na tym etapie następuje także inwentaryzacja.
Modelowanie 2D i 3D
Właściwy etap projektu wnętrza rozpoczyna się pracą nad układem funkcjonalnym. W tym momencie zastanawiam się, w którym miejscu mieszkania mają znaleźć się poszczególne funkcje – tak, aby układ mieszkania był jak najbardziej optymalny. Czasem dzieje się tutaj istna rewolucja 😉 – kiedy proponuję alternatywne układy, które zakładają zmianę lokalizacji ścian. To często pozwala stworzyć ogrom nowych możliwości i wykorzystać przestrzeń do maksimum. Po wyborze najlepszego układu, następuje dopracowywanie projektu wnętrza pod kątem stylistycznym.
Projekt powstaje w oparciu o Twoje wytyczne i przekazane inspiracje oraz moją wiedzę i pomysły Dążąc do uzyskania punktu wspólnego – Twoich oczekiwań i mojej wizji, pracuję nad osiągnięciem oczekiwanego efektu finalnego – wnętrza o indywidualnym charakterze. To najdłuższa i najważniejsza faza projektowania wnętrz.
Wizualizacje
Bardzo realistyczne wizualizacje – mylone często z fotografiami, ponieważ nierzadko do złudzenia je przypominają – są chyba najbardziej wyczekiwanym przez Klientów momentem. Choć są tylko komputerową symulacją, bardzo dokładnie ukazują, jak w pomieszczeniu prezentują się dane zestawienia materiałów ich faktury i struktury, jak rozkłada się światło… Jednym zdaniem – dają wgląd w to, jak będzie wyglądać mieszkanie po realizacji. Wykonywane są po zakończeniu pracy nad modelowaniem w 3D i zatwierdzeniu proponowanych rozwiązań.
Rysunki i specyfikacje
Ostatnim etapem projektu jest przygotowanie rysunków wykonawczych (nie dotyczy projektu koncepcyjnego) – czyli zestawu „technicznych wytycznych” w formie rysunków 2D, a także specyfikację wyposażenia. Stanowią one kompletny zestaw potrzebny wykonawcom – stolarzowi, ekipie remontowej, czy innym fachowcom – do zrealizowania projektu. Rysunki wykonywane są z największą starannością – tak, by mieć pewność, że wszystkie elementy zostaną wykonane tak, jak zaplanowano. Specyfikacja wyposażenia jest nieocenioną pomocą przy realizacji projektu wnętrza – pomaga zapanować nad budżetem, zaplanować wydatki i wybrać konkretne materiały w odpowiednich ilościach.
Opcje dodatkowe: wspólne zakupy, spotkanie z wykonawcami
W wariancie „KOMPLEKSOWY+” jest możliwość wspólnego odwiedzenia sklepów. Podczas takiej wizyty porównujemy próbniki tkanin, odcienie podłóg, kolory farb i oklein. Szukamy idealnego odcienia kafli i najlepszej tkaniny na sofę, czy zasłony. Mamy możliwość dotknąć danego materiału i sprawdzić jego strukturę, jak wygląda w różnym świetle. Dzięki temu mamy możliwość przekonania się, jak wszystkie wybrane materiały będą razem współgrać. Ten wariant projektu daje także możliwość skorzystania z jednorazowej wizyty projektanta na budowie, w celu dokładnego omówienia projektu z wykonawcami. Jest to świetne rozwiązanie dla osób zabieganych, które nie mają czasu na odpowiedzi na pytania od wykonawców i wprowadzenie ich w projekt.
Jeżeli ponadto interesuje Cię rozszerzenie projektu wnętrz o nadzór autorski (cykliczne wizyty na budowie w celu weryfikacji postępu prac i zgodności z projektem) – zapytaj o wycenę projektu z nadzorem.
Hmm... Czy to już wszystko...?
To tylko główne elementy etapu projektowego i w idealnym świecie tak właśnie krok po kroku by wyglądał. 😉 Jak zapewne wiesz, wykańczanie mieszkania, domu, czy nawet pojedynczego niewielkiego pomieszczenia to skomplikowany proces – i tak samo złożony jest projekt wnętrz. Duża ilość decyzji do podjęcia (Jakie kafle wybrać – z połyskiem czy w macie? Lepiej sprawdzi się laminat czy lakier?), koordynacja działań (Najpierw podłogi, czy drzwi, a może malowanie…? Kiedy zamówić materiały, aby dotarły na czas?), błędy (Drzwi przylgowe zamiast bezprzylgowych?), czy po prostu różne niespodziewane sytuacje (Uszkodzona podczas dostawy paleta długo wyczekiwanej włoskiej ceramiki, a może nagłe wycofanie z produkcji idealnej sofy, która jako jedyna pasowała gabarytowo i wizualnie do naszego wnętrza)… Tak, wykańczanie wnętrza może…wykończyć 😉 i większość osób wspomina to jako koszmar…ale przecież wcale nie musi tak być! Dobry architekt wnętrz może wspomóc Cię w tym trudnym procesie, pomoże ustrzec przed kosztownymi błędami i „odczarować” ten ciężki czas, abyś Ty mógł cieszyć się swoją piękną i funkcjonalną domową przestrzenią… Czy nie jest to dla Ciebie…DOBRA PERSPEKTYWA? 😉