Lodówka side by side - rodzaje, wady i zalety, a także jej alternatywy

Lodówki side by side cieszą się coraz większą popularnością wśród kupujących. Wiele osób docenia ich wygodę i funkcjonalność. Ten typ lodówek ma też pewne minusy, które sprawiają, że nie do końca lubiane są one przez sporą część… projektantów wnętrz. Uczciwie przyznam, że zaliczam się do grupy anty-sympatyków lodówek side by side i dzisiaj chciałabym Wam zdradzić pewną mało znaną alternatywę… Obiektywnie spojrzymy też na plusy i minusy wszystkich rozwiązań w tym zakresie. 

bottles, food, gallon-1868175.jpg

Jakie są rodzaje lodówek side by side?

Czy wiedzieliście, że mamy kilka typów lodówek tzw. side by side? Przy wyborze warto wiedzieć czym się różnią, ponieważ pewne niuanse decydują o ich funkcjonalności, a nawet o tym, czy możemy je zastosować w naszej kuchni.

Jakie rodzaje lodówek SBS są dostępne na rynku?

Dwudrzwiowe

Jest to najbardziej “typowa”, klasyczna lodówka side by side. Dzieli się na 2 komory – jedna z nich jest chłodziarką, druga zamrażarką. Tak więc mamy tutaj dwie osobne części: wysokie, ale wąskie, każda zamknięta osobnymi drzwiami. Jest to ergonomiczne rozwiązanie, wygodne dla osób, które nie lubią schylać się do zamrażarki – produkty używane często możemy przechowywać na wyższych poziomach.

French Door

Lodówka z tzw. drzwiami francuskimi ma już inny podział. W górnej części, otwieranej dwudrzwiowo, znajduje się chłodziarka. Dolna część to oczywiście zamrażarka, jest ona w postaci jednej lub kilku szuflad. Tak więc mamy tu połączenie szerokich półek w chłodziarce i wygodnych szuflad dostępnych bezpośrednio. Należy mieć jednak na uwadze, że szuflady są spore i do wygodnego korzystania z nich potrzebna jest duża ilość miejsca przed lodówką.

Multi Door

To typ lodówki będący niejako połączeniem dwóch poprzednich. Umiejscowienie chłodziarki i zamrażarki jest takie samo jak w lodówce french door – z tą jednak różnicą, że jej dolną część nie wysuwamy, a otwieramy za pomocą drzwi (co może zostać docenione przez osoby dysponujące nieco mniejszą przestrzenią przed lodówką).

Podsumowując – pod kątem wizualnym te typy różnią się podziałami frontów, różnice w funkcjonalności są większe. Osoby przechowywujące żywność w dużych formach czy naczyniach z pewnością docenią walory dwóch ostatnich typów lodówek SBS, ponieważ to w nich mamy obszerną, szeroką chłodziarkę (ale uwaga – niektóre modele mogą mieć podział wewnątrz). Różne typy czy systemy otwarcia pociągają za sobą kwestie takie jak np. potrzebna dana ilość przestrzeni dodatkowej w kuchni (o tym także w dalszej części) czy różny dostęp do produktów (szuflada dostępna od razu lub dopiero po otwarciu drzwi).

Wady i zalety lodówek side by side

Dlaczego lodówki SBS są tak chętnie wybierane? Niezaprzeczalnie, największą zaletą jest duża pojemność tych lodówek, a w przypadku lodówek typu French/Multi Door – jeszcze szerokość półek w chłodziarce. Dodatkowo, lodówki SBS coraz częściej mają wiele dodatkowych funkcji. Nikogo nie dziwi już kostkarka czy dozownik wody. Jednak nowoczesne lodówki, wyposażone w różne systemy smart (sterowane z urządzeń mobilnych) zamieniają się wręcz w spożywcze centra dowodzenia. 😉 Te obecnie najbardziej “wypasione” (ale i drogie!) modele przekazują wiadomości, prognozę pogody, przypomnienia o jedzeniu, więc może niedługo zaczną serwować nam egzotyczne drinki? 😉 Wtedy i ja pewnie się do nich przekonam!

kitchen, cabinet, counter-2174580.jpg

A wady? To, co idzie w parze z ich największą zaletą, czyli pojemnością, niestety wiąże się z ich sporym minusem… Gabarytem! Oglądając je w sklepach, często nie jesteśmy w stanie zauważyć, ile miejsca one zajmują. Ich głębokość przekracza zwykle 70 cm (standardowa głębokość zabudowy z blatami to 60 cm). Lodówki side by side zostały stworzone z myślą o dużych kuchniach i są lodówkami wolnostojącymi. Oczywiście, w wielu przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby je “obudować” i wkomponować w zabudowę kuchenną. Wiąże się to jednak niestety z zabraniem dodatkowej przestrzeni. Aby lodówka mogła poprawnie i niezawodnie działać, musimy spełnić wymogi stawiane przez producentów. Te warunki należy sprawdzić każdorazowo w instrukcji danego modelu – tu niestety nie ma standardów, każdy producent ma inne wymogi i zalecenia, ale zawsze musi być zachowany pewien dystans od otaczających ją elementów w celu zapewnienia poprawnej wentylacji. Inaczej mówiąc – zarówno z tyłu urządzenia, po bokach jak i nad nim, będzie musiała pozostać wolna, niezagospodarowana przestrzeń.

Takiej lodówki nie możemy też “wcisnąć” w kąt, ponieważ do pełnego jej otwarcia wymagana jest przestrzeń wokół – tak, aby drzwi mogły się otworzyć (przeważnie potrzebne jest otwarcie drzwi do kąta 140-145 stopni, aby można było w pełni wysunąć szuflady). Otaczające szafki także nie mogą zostać zlicowane na równi z drzwiami lodówki, ponieważ także nie można by jej było w pełni otworzyć (ze względu na mechanizm i grubość drzwi) – musi więc wystawać poza otaczającą zabudowę. Na to oczywiście też są różne triki, chociaż teraz nie chciałabym się w to zagłębiać. Generalnie – musimy traktować je jako przeznaczone nie do zabudowy i mieć świadomość, że każda próba wkomponowania w zabudowę, będzie się wiązała z odjęciem przestrzeni. Przestrzeni, której i tak już sporo zabierają swoim gabarytem. 

Do minusów można zaliczyć jeszcze wygląd (aczkolwiek to kwestia oczywiście subiektywna), chociaż można znaleźć ładne modele, wpisujące się do różnych stylistyk.

A co jeśli nie lodówka side by side?

Alternatywy dla lodówek side by side

W przypadku, gdy zależy nam na “zgrabnym” i “lekkim” wizualnie rozwiązaniu ale i dużej ilości miejsca do przechowywania możemy zdecydować się na… 2 osobne urządzenia do zabudowy. Brzmi banalnie? Być może, jednak dla wielu osób nie jest to taki oczywisty wybór. Przy tej opcji, ja najczęściej sugeruję zestaw: chłodziarka + zamrażarka. Czasem Klienci wybierają dwie takie same lodówko-zamrażarki (z zamontowanymi drzwiami na zasadzie odbicia lustrzanego). Tutaj wspomnę, że jeśli decydujemy się na dwie lodówki w zabudowie, należy sprawdzić, czy posiadają opcję zmiany kierunku otwierania (jest to obecnie raczej standard, jednak warto się upewnić wybierając sprzęt).

Poniżej przykład mojego projektu – kuchnia z dwiema lodówko-zamrażarkami w zabudowie. Lodówki znajdują się na wprost wejścia do aneksu kuchennego.

Klientom zależało na minimalistycznej kuchni, bez uchwytów. W tym przypadku lodówki w zabudowie okazały się idealnym rozwiązaniem i wyparły pierwotnie planowaną lodówkę side by side.

Z czym się wiąże takie rozwiązanie?

Estetyka

Ocena wyglądu to oczywiście najbardziej dyskusyjna kwestia, ponieważ lodówki wolnostojące miewają bardzo ładny design. Jednak przewagą lodówki w zabudowie jest to, że może ona być bardzo “dyskretna” na tle kuchni. Możemy zastosować praktycznie każdy front i tym samym stylistyka kuchni nie jest ograniczeniem przy wyborze danego urządzenia.

Gabaryty i pojemność

Lodówki do zabudowy są konstruowane tak, aby mieściły się w module szafki o szerokości 60 cm i głębokości 56-60 cm (w tych wymiarach liczymy już, że zmieścimy się z niezbędnymi szczelinami wentylacyjnymi). Stawiając obok siebie dwa urządzenia mamy wprawdzie “zabrane” 120 cm na szerokość… Przypomnę jednak, że wolnostojące lodówki SBS najczęściej mają ok 91 cm szerokości, a do tego należy doliczyć jeszcze przestrzeń na odpowiednią cyrkulację powietrza oraz grubości płyt meblowych, więc nierzadko zabudowana lodówka side by side może zająć ok. 110 cm szerokości. Widoczna różnica jest, gdy porównamy kwestie głębokości obu rozwiązań. Jest to maksymalnie 60 cm w przypadku urządzeń w zabudowie vs w przypadku lodówek SBS zwykle 72 cm (bywają zarówno płytsze, jak i głębsze – np. 81 cm, a należy pamiętać, że do tego wymiaru należy doliczyć pewien naddatek, ze względu na wentylację). 

Porównując pojemność konkretnych modeli może okazać się, że lodówki SBS mają przewagę. Owszem, pomijając ogólny gabaryt tejże lodówki, zwróciłabym jeszcze uwagę na pewien szczegół – samą głębokość. Jak często zapełniamy półki lodówki od krawędzi do samego tyłu? Mnie czasem w mojej lodówce w zabudowie irytuje fakt wyjmowania (a wcześniej szukania) jakiegoś słoiczka, stojącego gdzieś w głębi półki…;) Dlatego być może dla niektórych osób dużo bardziej optymalne pod kątem wykorzystywania przestrzeni będzie zastosowanie dwóch urządzeń w zabudowie (które są płytsze, ale szersze).

Warty wspomnienia jest fakt, że wybierając opcję zamrażarki i chłodziarki w zabudowie, zwykle nie potrzebujemy dużej przestrzeni obok zamrażarki (a więc można ją ustawić blisko ściany), ponieważ ze względu na ich wewnętrzną budowę (brak półek na drzwiach) przeważnie nie potrzebują aż tak dużych kątów do pełnego otwarcia. Oczywiście tę kwestię należy sprawdzić przy wyborze danej zamrażarki. Wbrew pozorom taki drobny niuans może mieć znaczenie, gdy walczymy z rozmiarem kuchni. 😉

Funkcjonalność i opcje dodatkowe

Tu chciałam zwrócić uwagę na wspomnianą zaletę części lodówek SBS (French i Multi Door), czyli szerokie półki wewnątrz chłodziarki. Jeśli zależy nam na tym, żeby w lodówce zmieścić bardzo szerokie formy do pieczenia, to raczej powinniśmy się interesować lodówkami SBS (choć istnieją też “niestandardowe”, szersze lodówki do zabudowy 70 cm).

Jeśli natomiast chodzi o urządzenia do zabudowy to przegrywają one z lodówkami SBS w kwestii dodatkowych funkcji, jak np. kostkarka czy dozownik wody. Wprawdzie istnieją lodówki do zabudowy z kostkarką, ale wtedy jest ona ulokowana wewnątrz zamrażarki, a nie na zewnętrznej części drzwi (jak w SBS).

cat, fridge, food-2177429.jpg

Jaką lodówkę wybrać?

Nie ma tu prostej odpowiedzi – wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Tak jak z większością naszych wnętrzarskich wyborów – warto rozważyć, co dla nas jest ważne i co jest możliwe (lub najbardziej optymalne) do zrealizowania w przestrzeni, którą dysponujemy. Warto wybrać się do sklepu z AGD i potestować – dotknąć, zajrzeć wszędzie i ocenić samemu, co nam odpowiada. Mam nadzieję, że dzięki mojemu artykułowi macie przynajmniej większą świadomość, jakie są opcje w zakresie lodówek side by side oraz ich alternatyw i ten wybór będzie lepszy.

Na koniec jeszcze ważna informacja dla osób współpracujących z architektami wnętrz. Wyboru lodówki najlepiej dokonać na stosunkowo wczesnym etapie projektu – w zasadzie nawet przed powstaniem wizualizacji. Choć może nam wydawać się, że przecież jeszcze jest sporo czasu do realizacji… Niestety nawet lodówki do zabudowy (które są i tak dość mocno ustandaryzowane) nieco różnią się wymiarowo między sobą. Uwzględnienie niuansów i wymagań (zapisanych w instrukcji danego urządzenia), może mieć znaczący wpływ na rozplanowanie różnych detali, czy rozmiarów i geometrii całości zabudowy kuchennej. To rozplanowywanie odbywa się właśnie już na etapie wizualizacji, a uszczegóławiane jest w dokumentacji technicznej (więcej na ten temat tutaj: Projekt wnętrz – etapy).